Екскурсії по музеям Верховини: доторкніться до дивовижної самобутньої культури.

Екскурсії по музеям Верховини: доторкніться до дивовижної самобутньої культури.

Верховина (раніше Жаб’є) і Верховинський район – це центр давньої гуцульської культури, що автоматично перетворює даний регіон в найцікавіше місце з великою кількістю історичних та культурно значущих пам’яток. Крім красивих пейзажів по гірських стежках, знайомства з автентичним і колоритним життям місц…

Верховина (раніше Жаб’є) і Верховинський район – це центр давньої гуцульської культури, що автоматично перетворює даний регіон в найцікавіше місце з великою кількістю історичних та культурно значущих пам’яток. Крім красивих пейзажів по гірських стежках, знайомства з автентичним і колоритним життям місцевих жителів, які допоможуть дізнатися більше про культуру та традиції краю, ми рекомендуємо відвідати музеї Верховини. Їх різноманіття можуть позаздрити великі населені пункти і міста. Вибір насправді великий і знайти щось цікаве для себе зможе кожен!

МУЗЕЙ МУЗИЧНИХ НАРОДНИХ ІНСТРУМЕНТІВ РОМАНА КУМЛИКА.

Це відносно молодий заклад, відкритий на початку 2000 року в сімейному особняку. Головне багатство даного музею – величезна колекція музичних інструментів, зібраних Романом Кумликом протягом 35 років. Крім інструментів в колекції є знаряддя праці і предмети побуту, старовинний одяг гуцулів, грошові знаки та інші символи гуцульської культури. Оригінальна особливість музею – екскурсоводом є дочка колекціонера – Наталя Гудзак. Коли її батька не стало, вона вважали за честь продовжити сімейну традицію. Наталя грає на лірі, скрипці, дримбі та інших народних інструментах, розповість гостям про гуцульський край і його традиції.

ІСТОРИКО-КРАЄЗНАВЧИЙ МУЗЕЙ ГУЦУЛЬЩИНИ.

Ще одне цікаве місце для тих, кого цікавить гуцульська культура. У 2-поверховому будинку знаходиться 2 експозиційних і 3 виставкових зали. Тут є і ткацькі верстати, і предмети одягу, церковні книги з записами про реєстрацію новонароджених, періодика на гуцульському діалекті і багато інших духовних і матеріальних цінностей Гуцульщини.

МУЗЕЙ «ВИШИВАНКА».

Це приватний заклад Галини Іванівни Верховинки, яка створювала і створює донині автентичні речі, просочені любов’ю і теплом, що зберігають таємниці життя людей карпатського краю. Крім великої різноманітності гуцульських вишиванок, для демонстрації яких, перш за все, і створена ця музейна садиба, тут регулярно проходять захоплюючі майстер-класи із зав’язування хустки – народного головного убору місцевих жінок.

МУЗЕЙ «ХАТА-СТАЯ».

Оригінальна сироварня відкрилася зовсім недавно – в 2014 році. Родзинкою закладу є приготування будза. Цей сир готують на відкритому вогні, як власне робили з давніх часів наші предки. Також тут варять ферментований сир (гледжений) у дворі в спеціальному казані. Відвідувачі не тільки побачать, як здавна готують їжу в цьому гуцульському краї, а й спробують цей смачний, свіжий сир.

МУЗЕЙ «ГУЦУЛЬСЬКОЇ МАГІЇ»

У самому центрі Гуцульської культури – селищі Верховина знаходиться один з найбільш самобутніх музеїв краю. Тут століттями місцеві маги – мольфари зберігають отримані від предків древні знання. Відвідавши заклад, ви не тільки дізнаєтеся головні легенди про мольфара, але і побачите ті предмети, за допомогою яких виконуються їх магічні ритуали, доторкнетеся до таїнств і містичним умінням, якими володіють місцеві маги. Також, гостей музею Гуцульської магії чекає особливий духовний досвід і можливість долучитися до мольфарських знань. Ніде за межами Верховини подібне вам не запропонують!

ХАТА-ГРАЖДА

У 8 кілометрах від Верховини в селі Криворівня знаходиться Хата-гражда – традиційне гуцульське житло. Але особливість саме цього музею полягає в тому, що саме тут знімав «Тіні забутих предків» Параджанов. Тут традиційно передбачений закритий двір з господарськими прибудовами до основного будинку з дерева. В якості входу служать ворота, що закриваються на ніч, цей захист традиційно потрібний і від чужинців, і від сильних гірських вітрів і хижаків. Екскурсійний супровід з цікавою розповіддю про кожен експонат Хати-гражди здатен надати особливий сенс цим маленьким фортецям, тому відвідувати цю локацію ми рекомендуємо разом з екскурсоводом.

МУЗЕЙ ІВАНА ФРАНКА

У Криворівні також знаходиться літературно-меморіальний будинок, де жив і працював протягом 8 років видатний український письменник і громадський діяч Іван Франко. Тут збережені меблі, якими він користувався – стіл і ліжко, різні меморіальні речі, розташовані в 5 кімнатах музею. З особливо цікавих експонатів можна виділити міксер, розкладне крісло, гуцульська піч з декоративною керамічною плиткою. Цей населений пункт був місцем щорічного відпочинку письменника, де він збирав місцевий фольклор, вивчав культуру регіону. Тепер же будь-який відпочиваючий в Карпатах і Верховині може побувати в історично значущому місці України, відчувши на собі як колорит гуцульського життя, так і звичний побут знаменитого письменника.

МУЗЕЙ МИХАЙЛА ГРУШЕВСЬКОГО

Село Криворівня славиться ще одним чудовим музеєм – садибою, де перед Першою Світовою війною жив Михайло Грушевський. З початку 20 століття перший президент України і активний громадський діяч щорічно відпочивав в цьому місці. Сам будинок Грушевського не зберігся – згорів у 1917 році, але в новому будинку поблизу в 2003 році відкрили музей. Тут представлені як предмети побуту гуцульської культури, так і цікаві біографічні документи. Ще одна причина побувати тут – барвисті пейзажі з видами на густий ліс і річку, що відкриваються одразу ж за музеєм. Відвідування будь-якого з цих музеїв Верховини і Верховинського району – це прекрасна можливість відчути на собі самобутню культуру та історичну спадщину регіону. Історія Гуцульщини, особливості гірського життя, традиції, побут, видатні українці, які жили в цих місцях – все це чекає вас в приватних і державних музеях селища Верховина та його найближчих околиць